Štirovnik

Jezerski vrh

        Park Narodowy Lovćen (serb. Национални Парк Ловћен, Nacionalni Park Lovćen) został utworzony w 1952 roku. Obejmuje on niewielkie pasmo gór o tej samej nazwie. Najwyższy jego szczyt Štirovnik wznosi się na wysokość 1749 m n.p.m. Ze względu na wybudowane na jego wierzchołku instalacje wojskowe nie jest on dostępny dla turystów.  Najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1657 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša. Był on prawosławnym biskupem Czarnogóry, w latach 1830 - 1851  jej wybitnym władcą i jednocześnie największym czarnogórskim twórcą literatury okresu romantyzmu.
                Prawie pod bramę mauzoleum można wjechać samochodem. Z Jezerskiego vrhu rozpościera się ciekawy widok na Lovćen i na otoczoną górami dawną stolicę Czarnogóry - Cetynię. Widać też szczyty otaczające Zatokę Kotorską i odległe czarnogórskie masywy. Niestety latem duża wilgotność powietrza sprawia, że ich zdjęcia wychodzą bardzo nieczytelnie. Podobno przy dobrej widoczności z gór Lovćen zobaczyć można zarysy włoskiego wybrzeża Adriatyku. Na terenie parku znaczną powierzchnię zajmują lasy bukowe. Nic więc dziwnego, że spotkać tu można rzadkiego chrząszcza z rodziny kózkowatych - nadobnicę alpejską (Rosalia alpina). Czyżby poszukiwała pokarmu na jarzębie. Wiadomo, że postacie imago tego gatunku odżywiają się sokiem wyciekającym ze zranionych drzew.

                W przeciwieństwie do Durmitoru, Komowi i Prokletija w górach Lovćen wszelkie ślady po zimie i wiośnie początkiem lipca zostały zatarte. Latem ilości opadów są tu znikome i tylko nieliczne rośliny zielne kwitną. Pomimo tego udało misie odnaleść kilka ciekawych gatunków:

- ożanka - Teucrium arduini (T. arduinoi). Roślina ta jest śródziemnomorskim endemitem spotykanym w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego od Istrii na północy do południowej Albanii.

- moltkia skalista - Moltkia petraea - Modro lasinje (chorw.) Endemit centralnej i południowej części gór Dynarskich. Zpotykany na kijkunastu stanowiskach w Albanii i Grecji.
 

                Aby odwiedzić Lovćen, najbardziej interesujące jest pokonanie trasy wiodącej z Budwy przez Cetynię, a potem zjechanie do Kotoru. Zwłaszcza po okrążeniu góry Štirovnik otwierają się niesamowite widoki na Zatokę Kotorską. Dalsza jazda niekończącymi się serpentynami drogi - 1500 metrów w dół przysparza wielu wrażeń. Przy drodze znajduje się kilka zatoczek, w których spokojnie można delektować się przepięknym krajobrazem. Ale ten ostatni etap podróży polecam odbyć rano, bo potem przybywa tu wielu turystów. Najgorsze jest mijanie się z autokarami na serpentynach.

www.natura-2000.eu